Aanpak tegen geldezels voor cybercriminelen

Date:

Deel bericht:

Rotterdam/Den Haag/Dordrecht – De politie heeft dinsdag 18 mannen en vrouwen aangehouden die zich als geldezel beschikbaar hebben gesteld voor online fraude met bankrekeningen. De pinpassen van de geldezels waren de laatste en noodzakelijke schakels in de internetfraude.

De verdachten zijn door de politie dinsdag ontboden op politiebureaus in Rotterdam, Den Haag en Dordrecht. Daar zijn ze aangehouden en verhoord over hun betrokkenheid bij de frauduleuze banktransacties. Tien van hen kregen via het Landelijk Parket van het Openbaar Ministerie (OM) een taakstraf van 20 uur. Een verdachte is in verzekering gesteld en zal nog verder worden verhoord. Andere zaken vragen nog nader onderzoek. In een geval vertrok de verdachte met een dagvaarding om zich voor de rechter te verantwoorden.

- Advertisement -

Kwaadaardige software
De beveiliging van het online bankieren was gebroken doordat computers besmet waren met kwaadaardige software. De totale schade die deze verdachten toebrachten loopt in de honderdduizenden euro’s.

Het geld werd overgeboekt naar de geldezels, die hun bankrekening en pinpas beschikbaar stelden aan de cybercriminelen. Door gebruik te maken van geldezels – ook wel money mules genoemd – kunnen criminelen over het door hen gestolen geld beschikken zonder hun eigen identiteit prijs te geven. De bank heeft de rekeninghouders die slachtoffer zijn geworden van de fraude met internetbankieren schadeloos gesteld.

Bankenteam
Op initiatief van de Electronic Crimes Task Force (ECTF), een samenwerkingsverband tussen de vier grote banken van Nederland, het OM en de politie, is in 2013 een project money mules gestart. Mede daardoor wordt fraude met internetbankieren effectiever bestreden.

Verantwoorden
Banken, OM en politie hebben één boodschap aan de verdachten: “Door dit te doen werk je mee aan cybercriminaliteit. We weten precies wie je bent en wat je gedaan hebt. Je komt hier niet straffeloos mee weg en je zult je zowel bij de bank als bij de politie en het OM moeten verantwoorden”.

Voor cybercriminelen zijn geldezels onmisbaar en vele miljoenen euro’s waard. Het lijkt onschuldig om je bankpas even uit te lenen, maar je maakt je schuldig aan witwassen en georganiseerde misdaad. De geldezel zelf krijgt vaak maar weinig betaald en kan soms nog jaren de nasleep van zijn daden met zich meedragen.

- Advertisement -
Jeffrey Jacobs
Jeffrey Jacobs
Eigenaar/Oprichter Nieuws op Beeld
spot_img

Gerelateerd

Twee personen overleden na aanrijding met vrachtwagen snelweg A20 Schiedam

Schiedam - Op de snelweg A20 ter hoogte van Schiedam zijn maandagochtend twee personen komen te overlijden, dit...

Bestuurder eindigd met auto tegen boom, nagekeken door ambulancepersoneel Heemraadlaan Spijkenisse

Spijkenisse - Maandagochtend 24 februari rond 07:30 uur heeft er een eenzijdig ongeval plaatsgevonden aan de Heemraadlaan in...

Politie viert valentijnsdag de actie op Centraal Station Rotterdam

Rotterdam - De politie heeft vrijdagmiddag een actie georganiseerd in de centrale hal van het Centraal Station in...

Zeer reëel dat verdachte het doodgestoken meisje (11) in Nieuwegein niet kende

Nieuwegein - Een meisje van 11 bezweek zaterdagmiddag 1 februari aan de gevolgen van een steekincident in de...